Krioterapia szyjki macicy

Krioterapia szyjki macicy

Bezbolesna, szybka metoda leczenia zmian w obrębie szyjki macicy.

Kriochirurgia jest metodą bezbolesną, szybką (zabieg trwa około 10-15 minut) i bezkrwawą, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm w ciągu ok. 14 dni usuwa zamrożoną tkankę, która chroniąc tkankę zdrową (tworzy swoisty opatrunek) zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. 

Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie (kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych szczególnie w rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa, mimo że efekt obu metod leczenia jest porównywalny. Natomiast lepsze niż w przypadku tradycyjnego noża chirurgicznego czy elektrycznego są efekty kosmetyczne. 

Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek wywołanych infekcją wirusem HPV, bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych. Ektopia części pochwowej szyjki macicy (błednie nazywana nadżerką) jest częstym stanem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy. Lekarz w trakcie badań diagnostycznych, takich jak badanie cytoonkologiczne i kolposkopowe, ustala stopień zmian, jakie pojawiły się w obrębie części pochwowej szyjki macicy i kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że taka zmiana na szyjce macicy bardzo obficie wytwarza śluz powodujący upławy na które skarżą się pacjentki. Jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest kriochirurgia. Inne wskazania do zabiegów kriodestrukcyjnych miedzy innymi są:

– ektopia z łatwym krwawieniem urazowym

– ektopia z współistniejącym stanem zapalnym 

– polipowate rozrosty śluzówki ektopowej z nabłonkiem walcowatym

– nieprawidłowe obrazy kolposkopowe towarzyszące metaplazji płaskonabłonkowej z negatywnym wynikiem badania cytologicznego i histologicznego

– niepoddające się leczeniu procesy zapalne szyjki macicy z typowym nabłonkiem płaskim

– typowe brodawczaki płaskonabłonkowe 

– ektopia endometrialną (endometrioza w szyjce macicy) 

Zabieg zamrożenia wykonuje się po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (do 5 – 8 tygodni) musi powstrzymać się od współżycia oraz przestrzegać higieny osobistej. Proces gojenia rozpoczyna się dopiero po upływie 10 do 14 dni od momentu zamrożenia poprzez pokrycie nabłonkiem z obwodu rany, proces ten wymaga badania kontrolnego.

Przewiń na górę
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook